Annons
Vidare till avestatidning.com
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Efter skadorna – Leksand plockar hem utlånade forwarden: "Han har blivit bättre"

Skadeläget i Leksand gör att William Vikman plockas hem från Västerås.
– Det ska bli kul att se honom i Leksandströjan igen, säger sportrådet Fredrik Jax till klubbens hemsida.

Leksand har ett par tunga matcher bakom sig, och med flera skador i truppen väljer man nu att kalla hem forwarden William Wikman från VIK Västerås.

Wikman som varit utlånad till den Allsvenska klubben under säsongen, har där stått för åtta poäng på 27 matcher.

– Wikman har gjort det kanon i Västerås och vi är jättenöjda över att vi kan ha ett sånt här samarbete. Det vi hoppades att han skulle utveckla under tiden i Västerås har han blivit bättre på. Han har fått mycket speltid och har även spelat en hel del powerplay. Det ska bli kul att se honom i Leksandströjan igen, säger sportrådet Fredrik Jax till klubbens hemsida.

Han kallas främst hem till helgens dubbelmöte mot Frölunda, och därefter är framtiden oviss för 19-åringen.

- Vi har inte bestämt oss ännu. Det är många faktorer som avgör detta. Skadeläge och hur William återanpassar sig till SHL-tempot, säger Jax.