Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Årsmöte i Vasakyrkan i Hedemora

Men än en tredjedel av församlingens medlemmar kom till årsmötet som hölls i den nu 40-åriga kyrkobyggnaden.

Annons

Till församlingens ordförande omvaldes May-Britt Williams. Trots en ansträngd ekonomi finns framtidstro i församlingen och man fortsätter att ha sin pastor Rune Andréasson anställd på halvtid.

Vasakyrkans församling verkar både i närområdet och genom stöd till missionsarbete i andra länder. Man samarbetar speciellt med en diakonalt arbetande kvinna i Vitryssland och har också samarbete med andra församlingar i Hedemora när det gäller scoutverksamhet, gudstjänster och sångprojekt.