Annons

Annons

Annons

Coronaviruset

Regionen bävar för spontana publika folksamlingar – rustar för en pandemisommar: ”Vi kan inte slå oss till ro, tyvärr”

Sjukvården bävar för stora spontana folksamlingar i länet sommar. Därför kan alla i vården inte räkna med fyra veckors sommarsemester i år.

– Tyvärr. Jag hade önskat att vi kunde. Pandemin kan slå till snabbt och hårt. Vi måste ha en fortsatt hög beredskap, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Lotta Olmarken Ingler.

Text

Stora spontana folksamlingar i länet i sommar är ett hot mot sjukvården. Därför behåller sjukvården en hög beredskap mot corona. Det betyder att vissa vårdanställda inte får fyra veckors sommarsemester.

Bild: Eric Salomonsson, Lars Dafgård

Annons

Region Dalarna förbereder sig för en pandemisommar. I fall att en andra våg ska slå mot länet. Det betyder att vårdpersonal i vissa enheter och kliniker inte kan räkna med en sedvanlig sommarsemester på fyra veckor.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan