Annons

Annons

Annons

TV-pucken 2019

Målvaktshjältens familj rörda efter dalaguldet i TV-pucken – avslöjar LIF-intresse: "Det är det här hon har kämpat för"

Dalarnas flickor skrev historia när de vann första upplagan av flickornas TV-pucken.
På läktarhåll stöttades spelarna av anhöriga – och turneringens bästa målvakt Emmy Nordström-Åmark, Avesta BK, hade ett stort följe.
– Det har varit jättenervöst, säger föräldrarna Jenny Åmark och Daniel Nordström.

Text

Målvaktshjältens familj blev rörda efter det historia guldet i TV-pucken. Emmy Nordström-Åmark blev också utsedd till turneringens bästa målvakt.

Bild: Marcus Simm

Annons

För första gången någonsin fick vi uppleva ett flicklag bilda den klassiska högen av jublande spelare i TV-pucken. Det blev Dalarna som skrev historia i och med guldet i första upplagan av TV-pucken för flickor.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på avestatidning.com
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan