Annons

Annons

Annons

Kampsport

Efter Skoglunds hjärnblödning – Paolo Roberto slår fast: "Karriären är över"

Boxningsstjärnan Erik Skoglund har opererats för en hjärnblödning och är försatt i medicinsk koma.

Ex-boxaren Paolo Roberto menar att 26-åringens karriär nu är över.

– Förbundet kommer aldrig ge honom en ny licens, säger han till TV4.

Erik Skoglund och ex-proffsboxaren Paolo Roberto (till höger). Bild: TT Nyhetsbyrån.

Annons

Nyheten om Erik Skoglunds hjärnblödning har skakat om kampsports-Sverige.

Det var efter ett sparringpass i Nyköping i går som Skoglund, en av landets främsta proffsboxare, fördes i ambulans till sjukhus. Där opererades han för en hjärnblödning och blev av läkarna försatt i medicinsk koma.

Han befinner sig nu på Karolinska sjukhuset i Solna, och tillståndet beskrivs som allvarligt men stabilt.

Annons

Boxningsstjärnan Erik Skoglund drabbad av hjärnblödning – ligger i koma

Före detta proffsboxaren Paolo Roberto menar att Skoglund aldrig kommer att kunna boxas igen.

– Det som händer är att du får ärrvävnad, den delen av hjärnan blir känsligare. Boxningskarriären är över, men det är oväsentligt just nu, det viktiga är att han inte får men för livet, säger Roberto till TV4 och fortsätter:

Annons

– Bönerna från boxningsvärlden går till hans familj och Erik.

► (+) Otto Wallin skärrad efter kompisen Skoglunds hjärnskada: "Hade kunnat vara jag"

Paolo Roberto betonar att alla boxare är väl medvetna om riskerna med sporten.

– Vi blir ofta ifrågasatta och det är rätt provocerande. Vi anses inte själva förmögna att beslut om hälsan. Folk som hoppar fallskärm eller ännu farligare saker är helt okej men så fort arbetarklassens ungar gör det i boxning blir det är jävla liv, säger han till TV4.

Paolo Roberto var själv aktiv proffsboxare 1993-2003 och gick under den perioden 33 proffsmatcher varav 28 slutade med seger.

MER KAMPSPORT

► (+) Otto Wallins svenskmatch om EU-bältet kan avgöras i Sundsvall: "Är mest logiskt"

Annons

► (+) MMA-fightern Eli Elias går sin sista match som amatör – nu vill han bli proffs: "Japan är mitt stora mål"

► (+) Se proffsmatcherna i Fight-Life Three: "Ingen man vill reta upp i ringen"

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan